Son Ders, Ödev ve Final Hakkında

NOT: 2. öğretim son grubun dersini bir önceki grubun dersiyle birleştirip dersi 20:00’dan önce bitireceğim. Katılamayacak olan son grup öğrencileri ödevlerini Çarşamba 14:00’a kadar gösterebilirler.

Son Ders

Haftaya yapacağımız ders son ders olacak. Bu derste Maven, Java ile REST API’lere bağlanma, Git kullanımı hakkında bilgi vereceğim. Aynı zamanda ödev kontrolü yapacağım.

Ödev

Aşağıdaki videoda yer alan uygulamaya benzer bir uygulama yapmanız isteniyor. Ben örnek olarak müşteriler üzerinde CRUD işlemlerini Hibernate aracılığı ile gerçekleştiren bir uygulama yaptım. Siz aynı ödevi farklı bir tablo üzerinde yapacaksınız. Bir önceki ders sunumunda arama yapan bir örnek verilmişti. Bunu temel alarak uygulamayı yapabilirsiniz.

 • 1. öğretimler obs isminde bir veritabanı (Şema) oluşturacak. Bu veritabanında ise ogrenci isminde bir tablo yer alacak. ogrenci tablosunda ogrenciid (PK, NN, AI), ogrencino (VARCHAR(10)), adsoyad (VARCHAR(45), sehir (30), telno (VARCHAR(11) alanları yer alacak.  Kullanıcılar arayüz aracılığı ile öğrenci no ve ada göre arama yapabilecek, yeni öğrenci ekleyebilecek, öğrenci bilgilerini güncelleyebilecek, öğrenci silebilecek ve tüm öğrencileri listeleyebilecek.
 • 2. öğretimler obs isminde bir veritabanı (Şema) oluşturacak. Bu veritabanında ise ogretimuyesi isminde bir tablo yer alacak. ogretimuyesi tablosunda ogretimuyesiiid (PK, NN, AI), sicilno (VARCHAR(10)), adsoyad (VARCHAR(45), sehir (30), telno (VARCHAR(11) alanları yer alacak.  Kullanıcılar arayüz aracılığı ile sicil no ve ada göre arama yapabilecek, yeni öğretim üyesi ekleyebilecek, öğretim üyesi bilgilerini güncelleyebilecek, öğretim üyesi silebilecek ve tüm öğretim üyelerini listeleyebilecek.  Anlatmadığım kısımlar için araştırmacı yönünüzü kullanın. Öyle bir yönünüz yoksa size zahmet olacak ama o yönü mutlaka edinin 😉
 • Proje isminiz AdSoyadProje şeklinde olacak ancak ad soyad yazarken Türkçe karakter kullanmayın.
 • Oluşturduğunuz projeyi haftaya bahsedeceğim ve aşağıda sunumunu eklediğim Git üzerinden (İlk 12 Sayfa) GitHub’a göndererek İnternet üzerinde depolayacaksınız.  Dolayısıyla GitHub hesabı almanız gerekiyor. Projenizle aynı isimde bir repo oluşturun.
 • Ödevi haftaya ders saatinde kontrol edeceğim. Yukarda bahsedilenleri yapmayanlar puan alamaz.

İPUÇLARI ve KURALLAR

 • Örnek uygulamada size arama işlemi verilmiş durumda. Buna bakarak listelemeyi kendiniz çıkarabilirsiniz.
 • Veritabanına kaydetme işlemi yapmak için anahtar kelime save
 • Veritabanında güncelleme işlemi yapmak için anahtar kelime merge
 • Veritabanından silme işlemi yapmak için anahtar kelime delete
 • ekleme, silme, güncelle, listeleme metotları MusteriYonetici sınıfı içinde tanımlanacak ve bu sınıftan nesne üretilerek metotları arayüzden çağrılacak.
 • Ekleme ve güncelleme işlemleri bir JDialog üzerinden gerçekleştirilecek.

Son Ders Sunumu

Ödev Videsou

Final

Final test, boşluk doldurma ve 1 adet ödüllü kod sorusundan oluşacaktır. Kod sorusu isteğe bağlı olup 10 puan değerinde olacaktır. Boşluk doldurma soruları kısa (1-2 cümle) cümlelerle açıklama yapmanızı isteyeceğim tarzda olacak. Sorumlu olduğunuz sunumlara bu linkten ulaşabilirsiniz.

Anket

İlerleyen derslerde sizlere daha kalite öğretim sunabilmek için aşağıdaki kısacık anketi doldurup olumlu ve olumsuz eleştirilerinizi belirtirseniz memnun olurum. Olumsuz eleştirilerinizi yapıcı bir dil kullanarak belirtirseniz moralim bozulmaz 😀 Herhangi bir kişisel bilgi tutulmamaktadır. Rahatlıkla görüşlerinizi belirtebilirsiniz. Şimdiden hakkınızı helal edin. Bilmeden kalbinizi kırmış isem de affola 🙂

Anket Linki

 

 

 

Bir cevap yazın