4. Ders

FLAŞ FLAŞ: Projelerinizin değerlendirmesi bitmiştir. Yandaki linkten puanlarınızı görebilirsiniz. Wiki’den Proje Durum Raporu sayfalarınızdan da detaylı açıklamaları görebilirsiniz. İtirazlarınız varsa yanıma geliyorsunuz. Mail atmıyorsunuz, sosyal medyadan yazmıyorsunuz. Bence itiraz edecek bir şey yok ama yine de siz bilirsiniz.

ÖNEMLİ DUYURU: VİZE NOTLARINIZI AÇIKLAMADAN İTİRAZ İÇİN GELMİYORSUNUZ. VİZE NOTLARINIZ AÇIKLANDIKTAN SONRA 5 GÜN İTİRAZ SÜRENİZ VAR. SINAV TAKVİMİNDE VİZE TARİHİ HANGİ GÜNDE İSE  O GÜN GELECEKSİNİZ. ÖNCESİ SONRASI YOK. İLERİYE GERİYE ALMA YOK. O GÜN GELMEYEN VİZEDEN SIFIR ALIR.

Vizeden sonra yapacağınız ilk ödevi vize değerlendirmeleri bittikten sonra açıklayacağım. Yine değerlendirmelerimi Proje Durum Raporu kısmına ekleyeceğim. Vize puanlarınızı açıkladıktan sonra lütfen şunu düzeltsek puan alır mıyız diye gelmeyiniz. Yaptığınız her ödev bir sınav niteliğindedir. Sınav bitince not değişir mi? Hayır. Sadece yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız itiraz edebilirsiniz.

3. Ders

UYARI: Sevgili gençler Issues kısmı görev atanan ve görevler yerine getirildiğinde kapanması gereken bir kısımdır. Bu kısım “görevi teslim aldım” gibi anlamsız ifadelerle görevi yerine getirmeden “Resolve” edilmesi gereken bir bölüm değildir. Ayrıca benim daha ödev olarak atamadığım halde ilerleyen bölümleri görev olarak atayanlar var. Aceleniz nedir? Sistemi uygunsuz kullanları gruplardan atacağım ve ödevlerden puan alamayacaklar bilginize. 

ÖNEMLİ DUYURU: ÇOĞU GRUBUN SADECE LİDERİN HESABINDAN GEREKSİNİM ANALİZİ KISMINI EKLEDİĞİNİ GÖRÜYORUM. ARKADAŞLAR HERKES KENDİ GÖREVİNİ KENDİ HESABINDAN GİREREK YAPACAK DEDİM. KENDİ HESABINIZDAN GİRİP WİKİYE EKLEME YAPMAZSANIZ PUAN ALAMAZSINIZ. BU SEFERLİK BUNU GÖRMEZDEN GELEREK PUANLARINIZI GRUP İÇİNDE EŞİT DAĞITIYORUM. İLERLEYEN ÖDEVLERDE AYNI ŞEYİ TEKRARLARSINIZ SIFIR ALIRSINIZ.

Duyuru: Notlarınız ve Değerlendirme raporlarınız girilmiştir. Değerlendirme ve notlar ile ilgili sorularınızı e-posta ile sormayın. Derste sorunuz.

Haftaya 3. ödevinizle ilgili detayları paylaşacağım ve ödevlerle ilgili sorularınızı cevaplayacağım bir ders olacak. Derse katılmanızda fayda var.

3. Ödev

2. Ders

ÖNEMLİ NOTLAR:

  • Bazı görevleri birlikte yapıyorsanız (ki birlikte yapmanız önerilir. Mesela proje planı, mimari diyagram çizme, veritabanı tasarımı gibi) bunu yöneticiye atayın ve hep birlikte yaptık diye not düşün. 
  • Kişisel görevlerinizi de kendi hesabınızdan girerek yapın.
  • Arayüzle ilgili tasarımlar vs. gibi şeyler fonksiyonel gereksinim olamaz.
  • Fonksiyonel gereksinimlerin bir senaryosu, alternatif senaryosu yani akışları olması gerekir.
  • Lütfen biraz araştırma yaparak fonksiyonel gereksinimin tam olarak ne olduğunu iyi kavrayın. 
  • Projedeki kişilerin görevleri ilerde değişebilir. Örneğin kullanıcı girişi fonksiyonel gereksinimini X kişisi yazmıştır. İlerde kod aşamasında farklı bir kişi yapabilir. Issues kısmından atanan görevler şu an için bu ödevi kapsar. Ama isteyen bu aşamadaki görevi ilerde de üstlenebilir.
  • Hazır Bootstrap, Admin temaları kullanabilirsiniz. Ancak hepsi bir arada temalar (ekle, silme, güncellemenin zaten olduğu) kullanamazsınız.
  •  EĞER KAFANIZA TAKILAN SORULAR VARSA MUTLAKA GELİN SORUN.  FARKLI ANLAYIP YANLIŞ YAPABİLİR, DÜŞÜK PUAN ALABİLİRSİNİZ!

 

ÖNEMLİ DUYURU: Ödev süresi bittiğinde yazma izinlerinizi kaldırarak değerlendirme yapacağım. Değerlendirme raporlarımı her grubun Wiki kısmına ekleyeceğim. Bu nedenle diğer bölümlere ek olarak her grubun en üstte bulunacak şekilde Proje Durum Raporu bölümü oluşturmasını istiyorum.

Not: 2. ödevinizin gereksinimleri aşağıdadır. Ödev bitiş tarihinden sonra yapılan eklemeler nota dahil değildir. Tarihe uyunuz.

ÖDEV-2

 

1. Ders

NOT: Grup arkadaşı bulamayan arkadaşlarınızı lütfen gruplarınıza dahil ederek üye sayınızı 5’e tamamlamaya çalışın. 

ÖDEVİN BİTMESİNE KALAN SÜRE

-228Gün -17Saat -7Dakika 00Saniye
Ders akışıyla ve ödevler ile ilgili açıklamalar  yapılacaktır.

ÖNEMLİ NOT: Dersi alttan alıp şehir dışında yaşayan, gelme durumu olmayan öğrenciler 1. ya da 2. öğretim gruplarından herhangi birine katılabilir. Ancak skype ile sürekli görüşmelere katılmaları gerekir. Herhangi bir görüşmeyi atlayan ve projeye katkı sağlamayanlar ise puan alamaz.

NOT: Kaçıncı öğretim olduğunuz bilgisini de mail içinde belirtin.

NOT: Sürekli güncellenecek olan puan durumlarınızı yanda yer alan Güncel Puan Durumu bağlantısından görebilirsiniz. Bu bağlantıda aynı zamanda projeyle ilgili bilgiler de yer alacaktır.

1. Ders Sunumu